Країна, де викрадають школярок: Як сьогодні живуть жінки в Нігерії

Страна, где похищают школьниц: Как сегодня живут женщины в Нигерии

Нігерія — найбільш населене держава Африки. Це держава з найбільшою економікою на континенті. А ще це держава, де сьогодні викрадають дівчаток. Про те, з якими проявами дискримінації стикаються жінки в її рідній країні, на зустрічі ГО «Трудові ініціативи» розповіла юрист з Абуджі, мама чотирьох дітей Нкечи Одинукве.

Нкечи, наскільки великий гендерний розрив в сучасній Нігерії?

Нігерія — глибоко патріархальна країна. У нас прийнято, що останнє слово — за чоловіком, а жінка повинна бути тихіше води. У жінок просто немає можливості реалізовувати свої права та свободи. І хоча конституція забороняє дискримінацію, більшість людей все ще живуть в рамках сформованих стереотипів. Роботодавці не хочуть працювати з заміжніми жінками. Телекомунікаційна компанія Globacom, приміром, звільнила всіх співробітниць, які були замужем. На їхню думку, заміжні жінки не можуть працювати так само ефективно, як і чоловіки. Вони вважають, що якщо жінка виходить заміж, їй потрібно піклуватися про сім’ю, про дітей, а це буде позначатися на її продуктивності. До того ж, ніхто не хоче оплачувати матерям декретну відпустку.

Гендерна рівність чітко простежується в сільській місцевості. 60% працюючого населення на землі — це жінки. Але в теж час серед власників земель в п’ять разів частіше зустрічаються чоловіки. Центр солідарності, в якому я працюю, зараз якраз займається вирішенням цієї проблеми — ми шукаємо способи підтримки жінок, які займаються сільським господарством, і хочемо, щоб держава переглянула закони. Тому що на даний момент, якщо ти — незаміжня жінка, мати-одиначка або жінка в розлученні, ти не маєш права на власний шматок землі.

Інша проблема — відсутність доступу до освіти. 80% жінок в Нігерії не вміють читати і писати, в особливості проблема неписьменності характерна для північної частини країни. І не можу не відзначити, що терористи сьогодні сприймають жінок як розмінну монету. Можливо, ви чули, що в 2014 році терористична організація «Боко Харам» викрала 276 дівчаток прямо зі школи. Бойовики пояснювали, що «дівчатка повинні покинути школу і вийти заміж». Всі ці роки тривали операції по їх звільненню, але на сьогодні тільки 82 з них врятовані. Частина дівчаток досі вважаються зниклими безвісти, частина — загиблими (згідно з даними журналіста Ахмата Салкида, в живих залишилися тільки 30 школярок, — прим.ред.). Конфлікт в країні завжди несе величезний відбиток на долях людей. 54 тисяч жінок стали вдовами в Нігерії. А в цьому році ситуація повторилася: 110 дівчаток у віці від 11 до 19 років, були викрадені.

Ще одна проблема стосується домашнього насильства. Так, у нас є закон, що забороняє домашнє насильство, але на практиці жінки залишаються беззахисними: поліція просто закриває очі на випадки насильства, тому що розцінює це як особиста справа кожної родини. У результаті жінки, яким нікуди піти, змушені залишатися вдома і терпіти насильство, яке нерідко закінчується загибеллю.

Але чи є хоч якісь зміни в настроях суспільства та політики держави в цих питаннях?

Ситуацію намагаються змінити активісти, вони роблять все, що тільки в їх силах, щоб хоч якось допомогти жінкам. Ведуть переговори з місцевими лідерами, зокрема в конфліктних зонах, щоб у жінок з’явився нарешті доступ до їх прав де-факто.

Щодо політики в цілому, можуть сказати, що в 1999 році лише одна жінка брала участь в президентських виборах. І коли були підраховані голоси, виявилося, що за неї проголосував лише один чоловік! Навіть жінки, які її підтримували, боялися віддати за неї голос і публічно висловити підтримку.

Жінкам у Нігерії все ще складно отримати посаду, яка б дала їй право приймати рішення. Якщо у тебе немає ресурсів, зокрема фінансових, у тебе нічого не вийде. До того ж, навіть у профспілкових організаціях, якщо голос жінки стає голосніше, якщо вона висловлюють іншу точку зору, є ризик, що від неї намагатимуться позбутися.

Що ще вам сказати… Пару років тому президент Нігерії під час візиту в Німеччину публічно заявив, що місце жінки — на кухні. Мені здається, це багато говорить про ситуацію в країні в цілому.

Як вам у цих умовах вдалося побудувати кар’єру і стати адвокатом, який захищає права інших жінок?

Я здобула освіту до того, як вийшла заміж. Ні з якими особливими складнощами як працююча мама я не стикалася, правда, був непростий період, коли дітям потрібно було адаптуватися до школи. Але я дуже хотіла стати адвокатом. У мене було важке дитинство. Мій батько помер, коли мені було шість років, і моїй мамі довелося узяти на себе турботу про своїх дітей. А нас у неї шість. У дитинстві я багато чого натерпілася, мабуть, тому я стала бунтаркою. Але за своєю природою я людина, яка любить допомагати іншим, тому адвокатська діяльність — це те, що мені до душі, до того ж, вона тісно пов’язана з активізмом.

А ви спостерігаєте зміни у поглядах чоловіків у Нігерії? Намагається хоч хтось підтримувати жінок чи зручно їм жити в патріархальному світі?

Я помічаю зміни, але вони стосуються нового покоління. Молоді люди намагаються підтримувати своїх партнерок, чоловік. Але якщо говорити про чоловіків старшого покоління, то вони, звичайно ж, дуже консервативні і традиційні, і жодних змін не вітають.

Як особисто ви боретеся з проявами дискримінації та стереотипами?

Буду чесна, я плакала так багато разів, що врешті-решт розлютилася і почала давати відсіч. Нещодавно я їхала в автобусі в Нігерії і стала свідком того, як поліцейський залякував молодого хлопця. Я не знала, що він з поліції — на ньому не було форми. Не витримавши, я заступилася за хлопця, який вже ридав. Поліцейський дістав своє посвідчення, але я продовжувала наполягати, що те, що він робить, не законно. Люди навколо говорили, що мені не слід втручатися. Вони шикали, щоб я замовкла. Розумієте, моя країна дуже небезпечна. Мене могли схопити, вбити, багато жахливі речі могли трапитися. Тому, коли бачу несправедливість, я дію по ситуації і настрою: можу поплакати, можу кричати, можу вступити в суперечку, а можу просто піти.

Розмовляла Тетяна Касьян

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code